SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 30

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 30

Mesaj  Admin Bir Ptsi Eyl. 07, 2009 3:31 pm

SULTANDAĞI (İSHAKLI)TARİHİ 30

GENEL DURUM DEVAMI:
İSHAKLI,Muhtar Abdil ÖZDEMİR'in döneminde belediyeliği hak etmiş ve belediye olmuştur.1955 yılında seçim yapılmış,12 kişi Belediye Meclis üyeliğine seçilmiştir. 1960 öncesi Belediye Seçimleri Yasasına göre,belediye baş-
janları tek dereceli seçilmezler,önce belediyeye aza seçimleri yapılır.Seçilen belediye azaları arasından,bir veya daha çok kişi belediye başkanlığına aday olurlar,adaylar arasından en çok oy alan belediye başkanı olurdu.
16.02.1955 tarihinde,Belediye Meclisinin toplantısı sonucu İsmail Hakkı ÇELİK belediye başkanlığına seçilmiştir.
Bu tarihten sonra İSHAKLI muhtarlığı sona ermiş,belediye olmuştur.Ve İSHAKLI bu tarihten itibaren nahiye olmak için çalışmalara da başlamıştır.
ÇİFTLİK köyü ise 1951 yılında belediyelik hakkını İSHAKLI'dan önce kazanmış ve ilk belediye başkanlığına EMİN AKSU seçilmiştir.Daha sonra Lâtif AKPINAR,Kadir ÇAVDAR belediye başkanı olmuşlardır. 21.11.1955 yılında Sürabinin Hakkı YILDIZ belediye başkanı olmuş ve İSHAKLI tam teşekküllü nahiye olmak için uğraşırken,Çiftlik Belediye başkanı Hakkı YILDIZ,Çiftlik'in ilçe merkezi olması için çalışmalara başlamıştır.1957 yılı Milletvekili seçim-
lerinden önce,ÇAY nahiyesi ilçe olma sözünü alırken,ÇİFTLİK'te ilçe merkezi olma sözünü almıştır.Çiftlik'in ilçe olacağını
İSHAKLI sonradan öğrenmiştir.İl Genel Meclisinden karar geçeceği sırada durumu öğrenen İSHAKLI belediyesi ve halkın ileri gelenleri Valilik makamına başvurmuşlar,İSHAKLI'nın halen Nahiye olduğunu,böyle bir hak verilmesi gerekiyorsa önceliğin İSHAKLI da olmasını savunmuşlardır.
Yapılan toplantılar sonucu iki beldenin birleştirilmesine karar verilmiş olup,ilçelik hakkının geri kalmaması için,iki beldeninde isimleri ortadan kalkmış ve Sultan dağlarının adına izafeten 7033 sayılı yasa ile SULTANDAĞI
isminde ilçe yapılmışlardır.İlçe merkezi belli edilmemiştir.İlçe olunma tarihi : 01.Nisan.1958 dir.
İlçeye ilk atanan Kaymakam Orhan DİKBAŞ'tır.Belediyeler bir süre daha ayrı ayrı görev yapmışlar ve seçimlere gidilmiştir. Seçimler sonucunda :
İshaklı semtinden :Salim AKSOY,Asım ÇAYLI,İsmail Hakkı ÇELİK,Mehmet Ali DOĞAN,Abdilkadir ŞAHİN,Ahmet TOYKAN,İhsan YAŞAR,Derviş ÜNAL
Çiftlik semtinden : Emin AKSU,Kadir ÇAVDAR,Ömer İNCE,Ali KOL,Ali MISIRLI,Ahmet YILDIZ,M.Emin ULUYOL, Lâtif AKPINAR, seçilmişlerdir.
20.02.1959 da M.Emin ULUYOL Belediye başkanı olmuştur. sonra,
25.02.1959 da Mehmet Ali DOĞAN belediye başkanı olmuştur. İki taraf arasında anlaşma sağlanamamış ve Vilâyetin emri ile Kaymakamların veya göstereceği kişilerin belediye başkanı olması kararlaştırılmıştır.
17.04.1959 tarihli Belediye Meclisi toplantısında Kaymakam Orhan DİKBAŞ belediye başkanlığına seçilmiştir.

İSHAKLI nahiyesine bağlı iken,ayrılmak için uğraşan ve plepisit yaparak Yunak ilçesine geçmek istiyen 4 köyümüzün kararları da çıkmış,İçişleri Bakanlığının 15.01.1960 tarih ve 31693 sayılı kararları ile, KARGALI-SIRAM-CEBRAİL ve AYRITEPE köyleri (İSHAKLI) Sultandağı'ından ayrılarak,KONYA İl'i YUNAK ilçesine bağlanmışlardır.Bu durumda Sultandağı na bağlı köy sayısı,Çiftlik'inde İshaklı ile birleşerek Sultandağı olması ile 11 e düşmüştür.

Kaymakam ve Belediye başkanı Orhan DİKBAŞ,ilçede belediye çalışmalarını bizzat yürütmüştür.Kaymakamın tayininden sonra, 26.02.1060 tarihinde Özel İdare (Muhasebeyi Hususiye) memuru Ali KÜÇÜK belediye başkanlığı-
na getirilmiştir.
27.Mayıs.1960 yılında Askeri Harekât olmuş ve ilçemize Kaymakam olarak Yarbay Hamdi GÜVEN atanmıştır. Bütün Belediyeler ve muhtarların görevlerine son verilmiş,yerlerine başkaları atanmışlardır.
_____________________________________
İLÇENİN İL GENEL MECLİS ÜYELERİ :
1958 Hüseyin YAŞAR Demokrat Parti (DP)
1963 Mehmet ÖZTÜRK Adalet Partisi (AP)
1968 Ali KÖSEOĞLU AP
1973 Ali Köseoğlu AP
1977 Ali KÖSEOĞLU AP
1984 Sefer ÖZÇELİK ANAP (Anavatan Partisi)
1984 Ömer ÜNAL SODEP (CHP) Sosyal Demokrasi Partisi)
1986 Ömer KUTLAR SHP (CHP) Sosyal Demokrat Halkçı Parti)
1989 Lütfi ÇİFTÇİ SHP (CHP)
1989 Ömer Lütfi ÖZER DYP (Doğru Yol Partisi)
1994 Metin KUMCU DYP
1994 Mustafa KAPAN DYP
1999 Muammer ÜNAL CHP (Cumhuriyet Halk Partisi)
1999 Kadir DAĞ DSP ( Demokratik Sol Parti)
2004 Kâzım KOÇLUK CHP
2004 Mustafa GENÇ AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi)
2009 Ali Rıza YILMAZ CHP
2009 Mustafa GENÇ AKP

SULTANDAĞI BELEDİYE BAŞKANLARI :
17.04.1959 Kaymakam Orhan DİKBAŞ
26.02.1960 Özel İdare Memuru Ali KÜÇÜK
30.05.1960 Yarbay Hamdi GÜVEN
25.10.1960 Kaymakam Rafet KÜÇÜKTİRYAKİ
29.07.1961 Kaymakam Tahir Galip HARMANCI
28.03.1962 Kaymakam Ali Suavi ERDEMTOK
11.08.1962 Özel İdare Memuru Sait ULUSOY
04.09.1962 Kaymakam Ali Suavi ERDEMTOK
03.12.1962 Kaymakam Nuri AKSU
08.02.1963 Kaymakam İlhan SÖZGEN
25.11.1963 Ahmet YILDIZ, Bağımsız. Seçimler yapılmış ve seçilmiştir.
11.06.1968 İsmail Hakkı ÇELİK AP 04.02.1972 de Çiftlik semti ilçeden ayrılmış Yeşilçiftlik olmuştur.
09.12.1977 Hakkı ÇETİN CHP 12.Eylül.1980 Askeri harekât olmuş ve belediye Bşk.ları görevden alındı.
01.10.1980 Kaymakam Yahya KÜTÜK
16.12.1980 Kaymakamlık Yazı işleri Md. Ömer ÖZTÜRK
01.03.1981 Tarım İlçe Md.Necati KOCABAŞ
01.01.1982 Kaymakam Murat YILDIRIM
01.05.1982 Tarım İlçe Md.Necati KOCABAŞ
15.05.1982 Kaymakam Murat YILDIRIM
01.04.1983 Belediye Yazı İşl.Md.Ahmet GÖRMEZ
15.08.1983 Mehmet KİRAZ (Emekli Milli Eğt.Md.)
25.03.1984 Yüksel ÖZDEMİR HP (CHP) Halkçı parti ,Yerel genel seçimlerde seçilmiştir
26.03.1989 Yüksel ÖZDEMİR SHP (CHP)
27.03.1994 İsmail ÇELİK DYP
18.04.1999 İsmail ÇELİK DYP
27.03.2004 İsmail ÇELİK DYP
29.03.2009 Osman ACAR CHP


NOT: Yüksel ÖZDEMİR ismi verilerek alıntı yapılabilir
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 78
Kayıt tarihi : 28/07/09
Yaş : 78
Nerden : SULTANDAĞINDAN

Kullanıcı profilini gör http://ishakli03.7forum.biz

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz